BonAir
بن ایر

گرد فراموشی بر تارك یك میراث؛

خانه حكیم هیدجی در آستانه تخریب

خانه حكیم هیدجی در آستانه تخریب

به گزارش بن ایر گذر زمان گرد فراموشی بر خانه حكیم هیدجی زده و این خانه در آستانه تخریب قرار دارد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، محمدحكیم هیدجی از بزرگان فلسفه و از عرفای بسیار مشهور هیدج از توابع زنجان است كه در سال ۱۲۷۰ هجری قمری در این شهر دیده به جهان گشود.
حكیم ملا محمدعلی هیدجی یكی از شاعران اندیشمند و بلندآوازه منسوب به روحانیت شیعه است كه بیشترین آثار منظوم خویش را به زبان تركی آذربایجانی سروده است. وی به آثار حكمی و فلسفی اسلامی تسلطی كامل داشت و جامع ترین تعلیق و حواشی را بر منظومه حاج ملاهادی سبزواری نگاشته است. او استاد اغلب اساتید فلسفه در قرن گذشته بوده و سال ها «منظومه» و «اسفار» تدریس كرده است.
دیوان اشعار تركی حكیم هیدجی در سال 1387 به تصحیح دكتر حسین محمدزاده صدیق (دوزگون) و با مقدمه ای جامع به همراه تحشیه چاپ شده است.
مرحوم ملا محمد حكیم معروف به (هیدجی) یكی از اعاظم فقهای عصر خویش بوده و در عرصه های گوناگون علمی ید طولایی داشته و در سیر و سلوك و عوالم معنوی و زهد و تقوی زبانزد خاص و عام بوده و هست، به صورتی كه نام و آثار این بزرگوار حتی به خارج از مرزهای ایران هم نفوذ كرده و دل های بسیاری را شیفته خود گردانیده و در داخل كشور ایران كه در آن هر جا نامی از علم و ادب سیر سلوك باشد، بی گمان یادی از حكیم بزرگوار هیدجی سبب رونق و شیرینی آن جمع خواهد شد.
شهر حكیم هیدجی كه در 75 كیلومتری مركز استان زنجان قرار دارد، در كوچه پس كوچه های خود میزبان خانه تاریخی حكیم هیدجی است كه گذر زمان گرد فراموشی بر آن زده و در آستانه تخریب قرار دارد و از آنجایی كه این حكیم والامقام یكی از افتخارات استان و كشور به حساب می آید، می طلبد مسئولان مطابق وعده هایی كه داده اند، برای حفظ آن تمهیدات لازم را بیاندیشند.
در خلال بارش های اخیر خانه این حكیم پر آوازه زنجان خسارت زیادی دیده است تا جایی كه به جرات می توان گفت یكی از آثار قدیمی شهر عالم پرور هیدج در حال از بین رفتن است.1398/01/25
15:17:17
5.0 / 5
4682
تگهای خبر: تاریخی , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲