BonAir
بن ایر

گزارش بن ایر به نقل از مهر

جمع بندی تحولات گردشگری در فروردین۹۸، تناقض آمارهای سازمان گردشگری

جمع بندی تحولات گردشگری در فروردین۹۸، تناقض آمارهای سازمان گردشگری

بن ایر: اگر هر سال سفرهای انبوه مردم به خصوص به شهرهای شمالی بحرانی را برای دستگاه های دولتی در روزهای عید بوجود می آورد اما امسال سیل موجب ایجاد این بحران شد، بحرانی كه هنوز هم ادامه دارد.


به گزارش بن ایر به نقل از مهر، سفر بااینكه هنوز در بین استان های كشور توزیع نشده است اما در تعطیلات چند روزه عید به یك بحران تبدیل می شود. آن هم در اثر سفر بیشتر تهرانی ها به شمال كشور. اما بحرانی كه سفرهای نوروزی امسال به دنبال داشت این دفعه تنها شهرهای شمالی را در اثر سفر انبوه درگیر نكرد بلكه سیل عامل اصلی آن بحران بود.اما از نظر مسئولان سازمان میراث فرهنگی همه چیز عالی است. حتی سفر در روزهای نوروز امسال هم با رشد ۵ درصدی همراه بوده است. واقعیت اما چیز دیگری است؛ بروز بحران در مسافرت. سفری كه بدون اطلاع دادن به مسافران نوروزی شروع شد و ستادی كه وظیفه اطلاع رسانی دارد و نام هماهنگی خدمات سفر را به خود گرفته می بایست اقدامی برای جلوگیری از این بحران انجام می داد ولی سكوت آن موجب شد مردم با تبلیغات سازمان میراث فرهنگی خودرا برای سفرهای نوروزی كه تا ۱۷ روز طول می كشید، آماده كنند.
امسال به سبب گرانی بلیت هواپیماها، بالا بودن عوارض خارج از كشور، گران شدن تورهای گردشگری خارجی و نبود ارز مسافرتی تعداد كمتری به خارج از كشور در روزهای نوروز می رفتند این پیش بینی بود كه تا حدی درست بود و امسال آنطور كه آمارهای ضد و نقیض سازمان میراث فرهنگی می گوید چیزی حدود ۳۷۷ هزار و ۸۹۶ نفر از كشور در روزهای نوروز خارج شدند.به همین دلیلهای بود كه پیش بینی می شد استقبال از گردش در استان های كشورمان بیشتر شود روی همین سوژه سازمان میراث فرهنگی كار كرد و می خواست تا استان های غربی كشور گردشگران بیشتری را جذب نماید. حتی رئیس سازمان میراث فرهنگی اهتمام داشت تا با راه اندازی قطار گردشگری مسافران را به لرستان بكشاند و بنا بر این تبلیغ زیادی روی لرستان انجام شد.منتها كمی دقت در هشدارهای هواشناسی و ستاد بحران می توانست سفر خیلی از مردم را تلخ نكند آنها كه روزهای پیش از سیل به شیراز سفر كرده بودند و می خواستند مدتی را آنجا بمانند و یا آنها كه به لرستان و گلستان رفتند.جلسه ای برای نمایش گزارش های دستگاه به ستاد سفرقبل از سال جدید جلسه ای با حضور نمایندگان ۲۷ دستگاه عضو ستاد هماهنگی خدمات سفر انجام شد تا هر كدام از دستگاه ها وظایفی كه می بایست در طول نوروز انجام دهند را بیان كنند همان گزارشی كه بارها قبل از آن در رسانه ها اعلام شده بود این دفعه در این نشست عنوان شد.این نمایندگان در واقع پیش از تشكیل چنین جلساتی، وظایفشان را انجام می دادند و می دهند و نیازی به ستاد هماهنگی ستادی در سازمان میراث فرهنگی برای آنها وجود نداشت كمااینكه در عید امسال باز سپس وقوع سیل شاهد بودیم هر كدام كار خودشان را انجام دادند و این ستاد كوچك ترین نقشی نداشت. بعضی از هتلداران خودجوش به مردم خدمات دادند كه حتی در این زمینه باز ستاد دخالتی نداشت. این از سازمان میراث فرهنگی كه متولی سفر است و ستادی كه می بایست در گردشگری آن هم در روزهای نوروز نقش داشته باشد اما نداشت.
فارغ از حوزه گردشگری و سفر كه در روزهای نوروز خیلی از مردم را خانه نشین كرد چون تقریباً همه استان ها درگیر بارندگی و یا سیل بودند، همین طور جدا از لطمه های جدی كه به زندگی مردم در استان هایی مانند لرستان، ایلام، گلستان و مازندران و خوزستان زده شد، در حوزه میراث فرهنگی باز خیلی از آثار تاریخی كشور لطمه جدی دیدند.طبق برآورد معاونت میراث فرهنگی كشور، به ۸۰۰ اثر تاریخی حدود ۳۸۵ میلیارد تومان خسارت ناشی از سیل وارد شده است. بیشترین خسارت ها در استان های لرستان حدود ۵۰ میلیارد تومان، خوزستان حدود ۴۵ میلیارد تومان و گلستان حدود ۴۰ میلیارد تومان بوده است.محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی كشور از عزم متولیان برای مرمت این بناهای تاریخی به خبرنگار مهر آگاهی داد و اظهار داشت كه اگر این اعتبارات به دست ما برسد كار مرمت اضطراری بناها را آغاز می نماییم هر چند كه الان هم مرمت چند بنا را آغاز نموده ایم.استان هایی كه بیشترین خسارت را در سیل دیدند، میراث فرهنگی شأن باز بیشتر در خطر بود یكی از این استان ها لرستان است. محمدرضا محمدیان، مسئول دیرینه شناسی اداره كل میراث فرهنگی لرستان اظهار داشت: با بالا آمدن آب سد سیمره، هم اكنون ۲۰ محوطه تاریخی لرستان در حاشیه رودخانه سیمره زیر آب رفته است. به غیر از كوهدشت كه بیشترین میزان خسارت را در این زمینه متحمل شده است، در سایر شهرستان ها باز شاهد آب شستگی و رانش آثار تاریخی بودیم چنانكه یك اثر در پل دختر و دو اثر در روستای «فهره» الیگودرز كه دربرگیرنده تپه و قلعه تاریخی بود، گرفتار ریزش شد.مسئول دیرینه شناسی اداره كل میراث فرهنگی لرستان افزود: همچنین، ۵ اثر در تپه ده محسن خرم آباد، ۴ اثر در دورود، ۴ اثر همچون تپه سراب چنار در الشتر و ۲ اثر همچون تپه شرف آباد در نورآباد با مشكلات سیل زدگی رو به رو شدند، البته لطمه ندیدند.خسارت ها تنها در بخش میراث نبودمدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام اظهار داشت: استان ایلام در دو مرحله با سیل روبه رو شد كه بیشتر از ۱۵ درصد آثار باستانی این استان از بین رفت.استان ایلام باز بیشتر از ده میلیارد تومان خسارت در حوزه میراث فرهنگی دید. در این باره عبدالمالك شنبه زاده مدیركل میراث فرهنگی استان اظهار داشت: میراث فرهنگی استان ایلام در موج اول سیل بیشتر از ۱۵ درصد لطمه دید، اما موج دوم سیل این لطمه ها را افزایش داده است. بیشترین لطمه به پل هایی وارد آمده است كه در راه آب قرار داشته اند؛ قلعه سام و قلعه پور اشرف از آثاری هستند كه در این سیل لطمه دیده اند. همین طور شهر تاریخی سیمره، پل گاومیشان و قلعه شاخ باز تا حدودی نیاز به تعمیرات دارند.خسارتی كه سیل در عید به همراه داشت تنها در حوزه زندگی روزمره مردم و لطمه به بناهای تاریخی نبود بلكه در حوزه صنایع دستی و كارگاه هایی كه بیشتر در روستاها فعالیت داشتند بالغ بر ۱۶۶ میلیارد تومان و در بخش گردشگری و زیرساخت های این حوزه حدود ۱۷۷ میلیارد تومان خسارت وارد شده است.
از سوی دیگر اگر بتوان دقیق تر حساب كرد خسارت ها از این رقم ها بیشتر خواهد شد چونكه خیلی از مردم در زمان عید سفر می كنند و جبران كمبود مسافرشان در ماههای دیگر سال می شود اما امسال بارندگی و سیل موجب شد كه حتی اگر بعضی از شهرها در استانی گرفتار مشكل شد، مردم قصد سفر به آن استان را نكردند.در این باره هم مصیب امیری مدیركل میراث فرهنگی استان فارس گفته بود كه تنها شیراز درگیر سیل شد اما آنقدر اخبار درباره استان فارس زیاد منتشر گردید كه ما گردشگران شهرهای دیگرمان را باز از دست دادیم حتی وقتی شیراز به شرایط عادی برگشت بازهم مسافران سفرشان را كنسل كردند.۷۷ میلیون اقامت در ۱۶ روز عید ثبت شدهمین كنسلی سفرها موجب شد تا خیلی از هتلداران باز لطمه ببینند و با بخش نامه معاونت گردشگری خسارت ناشی از كنسلی تور و یا هتل از مسافر گرفته نشود چون خیلی از مردم سفر را كنسل كردند و به آنها باز لطمه وارد شد. بدین سبب لطمه های سیل در روزهای عید تنها محدود به بناها نبود بلكه انجام سفر باز می توانست عوایدی نصیب فعالان این حوزه كند كه در روزهای عید این اقدام انجام نشد.با همه این اتفاقات اگر باردیگر برگردیم به آمارهای معاونت گردشگری در سازمان میراث فرهنگی نگاهی بیاندازیم یك نكته جالب توجه خواهد بود آن هم آماری است كه ولی تیموری داده و گفته كه از نخستین روز تعطیلات بیشتر از ۷۷ میلیون و ۱۲۰ هزار اقامت شب در كل كشور تا ۱۶ فروردین ثبت شده است و اگر بطور متوسط بگوییم كه هر نفر چهار روز را در مسافرت سپری كرده است، یك حساب سرانگشتی نشان داده است كه بیشتر از ۲۰ میلیون نفر امسال سفر كرده اند.از صحبت های وی این سوال به وجود می آید كه چطور بارش باران ۲۴ استان را درگیر سیل و بارندگی كرد اما سفر در نوروز ۵ درصد رشد داشته و ۲۰ میلیون ایرانی سفر رفتند و ۱۸۳ هزار و ۲۸۵ توریست خارجی هم به ایران آمدند؟ این مساله بار دیگر ضرورت یك سیستم آمارگیری درست را در سازمان میراث فرهنگی اثبات می كند.در هر حال امسال عید با ضررهای جانی و مالی زیادی گذشت. ضرر و بحرانی كه هنوز هم ادامه دارد چه برای خانواده سیل زدگان و چه برای خانواده میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری. اما باید برای جبران این خسارت ها كوشید و خودرا برای مقابله با نتایج بعد آماده كرد.

1398/02/02
15:50:28
5.0 / 5
4616
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵