BonAir
بن ایر

گزارش مهر از نمایشگاه موزه باستان شناسی آلیكانته

نمایش تاریخ اسپانیا در ایران، قدیمی ترین صحنه های گاوبازی

نمایش تاریخ اسپانیا در ایران، قدیمی ترین صحنه های گاوبازی

به گزارش بن ایر ۳۰۰ اثر از موزه دیرینه شناسی آلیكانته در والنسیای اسپانیا به مدت ۶ ماه در موزه ملی ایران برپاست یكی از این آثار قدیمی ترین اثر هنر تجسمی به نمایش درآمده در ایران است.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، نمایشگاه میراث دیرینه شناسی اسپانیا گزیده ای از موزه دیرینه شناسی آلیكانته در موزه ملی ایران از ۳۱ شهریورماه ۹۸ تا ۲۶ فروردین ماه ۹۹ در سالن نمایشگاه های موقت موزه دیرینه شناسی و هنر دوره اسلامی برگزار شده است.
در این نمایشگاه ۳۰۰ اثر فرهنگی- تاریخی از موزه دیرینه شناسی الیكانته در والنسیای اسپانیا از دوران پارینه سنگی تا دوره معاصر به معرض نمایش گذاشته شده است كه به شكلی تأثیرات همجواری با دریای مدیترانه را می توان در آنها مشاهده كرد.

این نمایشگاه در مجموع به سه گالری مختلف تقسیم شده است. در گالری اول كه دوران پارینه سنگی تا دوره مفرغ را نشان داده است قدیمی ترین اثر به نمایش درآمده تبر دستی مربوط به دوره پارینه سنگی قدیم است كه در نزدیكی مادرید كشف شده و قدمت آن حدود ۳۵ هزار سال است.
ابزارهای دوره های پارینه سنگی میانی مربوط به انسان های نئاندرتال و دست ساخته های دوران پارینه سنگی جدید و فراپارینه سنگی مربوط به انسان مدرن هم به نمایش درآمده است. همچون آثار جالب توجه این بخش، سنگ حكاكی شده ای از فرهنگ مگدلنی با نقش سر یك اسب سان با قدمت ۱۷ هزار سال است. این نمونه قدیمی ترین اثر هنر تجسمی است كه تابحال در ایران به معرض نمایش گذاشته شده است.

در گالری دوم هم آثاری مربوط به دوره های آهن، فینیقی، ایبری، رومی، اسلامی (اموی)، مسیحیت و قرون وسطی به معرض نمایش گذاشته شده است. در این مجموعه ظرف سفالی خاكستردان به همراه اشیایی معروف به سوسك مصری (این اشیاء همزمان در ایران هم كشف شده است) و قالب سنگی فلزگری و آثار فلزی مبین ارتباط با شرق هستند. اما با عنایت به كیفیت و تعدد آثار به نظر اوج فرهنگ های باستان شناختی الیكانته را باید در دوره ۵۵۰ تا ۲۰۰ قبل از میلاد جستجو كرد.
مرد اسب سوار كه بعنوان آرم نمایشگاه هم انتخاب شده، نقش تزئینی خمره منقوشی است كه مربوط به دوره ایبری است. مجمر سفالی به شكل الهه باربری زمین و حاصلخیزی اسپانیایی در اساطیر یونان، نیم تنه گچی شاهزاده خانم شهر الچه در این دوره به چشم می خورد.

در این گالری یك ویترین به سكه ها اختصاص داده شده كه شامل ۲۸ قطعه است. در گالری سوم هم آثاری از عصر مدرن و معاصر كه بیشتر مجموعه داران، آنها را در اختیار موزه آلیكانته قرار داده اند شامل آثار چوبی، سفالی، شیشه و كاشی به معرض نمایش گذاشته شده است. نمونه ای از نقاشی پشت شیشه و عكاسی شامل صحنه های گاوبازی از قدیمی ترین نمونه های این دوره است.

در گالری چهارم هم اسناد روابط سیاسی ایران و اسپانیا در سده ۱۷ میلادی (دوره صفویه) در معرض دید قرار گرفته است. در آن زمان ایران و اسپانیا دشمنی مشتركی به نام امپراطوری عثمانی داشتند كه به منظور حفاظت از مرزهای خود در مقابل این دشمن، معاهدات نظامی امضاء كردند.

در این بخش ۱۸ سند از روابط سیاسی دو كشور گزارش های سفیر اسپانیا به دربار درمورد فعالیت های سیاسی اش در ایران به چشم می خورد. یكی از این اسناد، استوارنامه سفیر ایران در دربار اسپانیا است و نمونه دیگر ترجمه نامه شاه عباس اول به پادشاه اسپانیا (فیلیپ سوم) است.

این نمایشگاه تا ۲۶ فروردین ماه ۹۹ هر روز از ساعت ۹: ۰۰ تا ۱۶: ۰۰ میزبان بازدید كنندگان خواهد بود. قیمت بلیت آن هم ۵ هزار تومان اعلام شده است. بعضی از روزها مجموعه موزه ملی ایران برای گروه هایی مانند دانش آموزان، بازدید از این نمایشگاه را مجانی اعلام می كند.

1398/07/04
20:36:20
5.0 / 5
4246
تگهای خبر: تاریخی , فرهنگ , كشور , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳