BonAir
بن ایر

یك تیر و چند نشان میراث فرهنگی یزد در شهری غنی اما مغفول!

یك تیر و چند نشان میراث فرهنگی یزد در شهری غنی اما مغفول!

بن ایر: ایسنا/یزد برگزاری تورهای آشناسازی میراث فرهنگی در شهرستان كمتر دیده شده ولی سرشار از جاذبه های تاریخی و طبیعی خاتم در استان یزد، یك تیر و چند نشان موثر در توسعه اقتصادی، گردشگری و معرفی این شهرستان مغفول در بخش گردشگری شمرده می شود.


شهرستان خاتم یكی از شهرستان های كمتر دیده شده اما سرشار از جاذبه های تاریخی و طبیعی است كه در ۲۴۰ كیلومتری جنوب مركز استان یزد قرار گرفته است، این شهرستان كه از جنگل زیبای درختان بنه تا جاذبه هایی تاریخی مانند قلعه مروست، بافت تاریخی ثبت شده مروست، روستای تركان و هرابرجان، قلعه مُلكی هرات، منطقه گردشگری سرچشمه نهر مسیح و خانه تاریخی دكتر صالحی را در دل خود جای داده، كمتر مورد توجه توریستهای داخلی و خارجی قرار گرفته است.
یكی از دلایلی كه راهنمایان گردشگری برای این غفلت عنوان می كنند، فاصله بسیاری است كه این شهرستان با مركز استان دارد اما گردشگری كه برای دیدن تاریخ و هویت غنی یزدی ها و همینطور جاذبه های خاص این سرزمین كویری از كیلومترها آن طرف تر به یزد سفر می كند، آیا حاضر است جاذبه های این شهرستان را از دست بدهد؟
البته شاید یكی از علل اصلی این نادیده گرفته شدن، معرفی نشدن این شهرستان نسبت در قیاس با سایر شهرستان های استان گردشگرپذیر یزد باشد چون كه هر توریست برای سفر به این استان تصوراتی از میدان امیرچخماق و مسجد جامع، خرانق، باغ پهلوان پور و سرو ۴۵۰۰ ساله ابركوه دارد اما حتی اگر از او سوال شود كه چقدر جاذبه های شهرستان خاتم را می شناسی؟ اساسا پاسخ خواهد داد كه «خاتم كجاست؟»
«عباس قدیریان» رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان خاتم با اشاره به منابع تاریخی و طبیعی غنی در این شهرستان، اظهار می كند: شهرستان خاتم می تواند با برنامه ریزی صحیح گردشگران زیادی را از داخل و خارج كشور جذب نماید و علاوه بر آن رشد و توسعه اقتصادی قابل توجهی را برای آن رقم بزند.
وی از برگزاری تور آشناسازی یك روزه ویژه راهنمایان گردشگری استان یزد در همین راستا خبر می دهد و می گوید: آشناسازی و پتانسیل سنجی جاذبه های تاریخی، طبیعی و گردشگری شهرستان خاتم از اهداف این تور بود.
این مسئول بازدید ۳۰ نفره راهنمایان گردشگری از قلعه مروست، بافت تاریخی ثبت شده مروست، روستای تركان و هرابرجان، قلعه مُلكی هرات، منطقه گردشگری سرچشمه نهر مسیح و خانه تاریخی دكتر صالحی را از برنامه های این تور برمی شمارد و می گوید: علاوه بر بازدید از جاذبه های تاریخی، راهنمایان گردشگری استان با هنرهای دستی گلیم بافی و جاجیم بافی، صنایع دستی بومی و خاص شهرستان در مركز آموزش صنایع دستی آشنا شدند.
رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان خاتم برگزار این تور آشناسازی را موثر در حضور گردشگران به منظور توسعه اقتصادی این شهرستان عنوان و تاكید می كند: جذب و حضور گردشگران به این منطقه ظرفیت مناسبی برای معرفی آداب و رسوم منطقه ای و بومی گذشتگان و همینطور معرفی بناهای تاریخی و طبیعی به وجود آورده است.
منبع:

1398/10/22
19:35:53
5.0 / 5
4199
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , توریست , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱