BonAir
بن ایر

امیر مسیب رحیم زاده مطرح كرد؛

كتیبه های وقفی بازار تاریخی ری مرمت می شود

كتیبه های وقفی بازار تاریخی ری مرمت می شود

به گزارش بن ایر رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ری اظهار داشت: دو كتیبه قاجاری وقف شده در بازار ری، با اعتبار ۲۵۰ میلیون ریال مرمت می شود.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، امیر مسیب رحیم زاده رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ری اظهار داشت: خط این کتیبه ها نستعلیق است و هرکدام از لوح ها ۱۲ سطر دارند، هر سطر داخل یک قاب بازوبندی شده است و بالای هرکدام از دو کتیبه عبارت "یا اباعبدالله مظلوم" دیده می شود. چند شکاف روی سطرها بوجود آمده و در سطر آخر کتیبه دوم هم صدمه وارد شده، حتی بخش هایی گرفتار شکستگی شده است که خوشبختانه مردم محلی آنها را حفظ نموده اند.
رحیم زاده اظهار داشت: برای محفوظ بودن املاک موقوفه میدان حضرت در مجاورت بازار ری، ریش سفیدانی که از اولاد واقف و برخی نزدیکان واقفان بودند املاک مدنظر همچون خبازی، حدادی، آهنگری و نعلبندی را در دو سنگ حجاری کرده اند.
او با بیان اینکه، این دو کتیبه بخشی از هویت و تاریخ وقف در بازارهای تاریخی و محوطه های پیرامون اماکن مذهبی را نشان می دهد، اظهار داشت: بعد از مرمت این دو اثر پرارزش باید برای حفاظت بهتر از آنها برنامه ریزی نمود.

1399/03/05
22:41:20
5.0 / 5
2376
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳