BonAir
بن ایر

موزه ها بدون آمار مبتلایان منتظر ستاد كرونا

موزه ها بدون آمار مبتلایان منتظر ستاد كرونا

به گزارش بن ایر مدیر اداره كل موزه ها باز هم باید منتظر دستور ستاد كرونا باشد تا در صورت اعلام و پس از نامه به وزیر میراث فرهنگی، درِ موزه های تهران را ببندد. از طرفی، هنوز از تعداد موزه داران مبتلا به كرونا اماری ندارد و تاكید می كند اگر هم موزه داری مبتلا شده باشد، موزه ها هنوز چیزی به این اداره كل اعلام نكرده اند.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، از یک سو، سیماسادات لاری - سخنگوی وزارت بهداشت – هفتم مرداد، با بیان رکوردشکنی باردیگر فوتی های کرونا، اعلام نمود که «تهران قرمز شد» و از طرفی، علیرضا زالی - فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران - با اشاره به شرایط سخت و شکننده شهر تهران در تشدید کرونا در کشور، تصریح کرد: «تمدید محدودیت های تهران تا آخر هفته آینده».

هرچند این جمله بیشتر به بحث تجمع ها، مجمع های عمومی و نمایشگاه های عمومی برمی گردد، اما با عنایت به این که موزه ها از ابتدا در فهرست مشاغل پرخطر قرار گرفتند، افکار عمومی نسبت به تعطیلی یا ادامه فعالیت این مکان های فرهنگی – تاریخی در تردید هستند و روند فعالیت این فضاها، آن هم با عنایت به هشدارهایی که از ابتدا برای پیشگیری از هر نوع آلوده شدن آثار تاریخی مطرح شده و موزه هایی که به واسطه سربسته بودن شان احتمال انتقال هر نوع آلودگی را گسترش می دهند، قابل تامل است.

این بحثی است که هر روز موزه داران و فعالان این حوزه به صورت دائم مطرح می کنند، اما به نظر می آید هنوز توجهی برای دیدن و شنیدن و اراده ای برای گرفتن تصمیمی درست در این حوزه نیست.

محمدرضا کارگر – مدیر اداره کل موزه های وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی – در گفتگو با ایسنا، هم اکنون هر نوع تعطیلی یا کم شدن فعالیت موزه ها را باز هم منوط به اعلام ستاد کرونا و نامه کتبی به وزیر میراث فرهنگی می داند.

او تاکید می کند: آن چیزی که برای وزارتخانه میراث فرهنگی ملاک عمل است، دستور کتبی یا نظر کتبی ستاد ملی کرونا به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است تا نخست آنرا ابلاغ و سپس در نامه ای به وزیر تعطیلی موزه ها را اعلام نماید.

او با بیان این که تا امروز ابلاغیه جدیدی از ستاد کرونا در ارتباط با تعطیلی موزه ها مطرح نشده است، ادامه می دهد: در صورتیکه هر اعلامی صورت گیرد، اداره کل موزه ها هم طبق همان دستور وظیفه خویش را انجام می دهد.

کارگر اما درباره احتمال کاهش ساعت کاری موزه ها در این شرایط و تا زمانِ دستور احتمالی ستاد مقابله با کرونا می گوید: هم اکنون، فعالیت موزه ها روال عادی خویش را طی می کند، تغییر ساعت موزه ها بر عهده اداره کل موزه ها نیست، بلکه دستور آن باید از معاونت توسعه مدیریت صادر شود، چون ساعت کارها و برنامه ها بر مبنای نظر آنها تأمین می شود.

وی همینطور درباره آمار ابتلای موزه داران به ویروس کرونا، می گوید: به صورت رسمی در حوزه تهران هیچ آماری دریافت نکرده ایم، اطلاعی از موزه های شهرستان ها هم ندارم، گاهی اوقات خبرهایی از تهران درباره برخی همکاران مطرح می شد که مشکوک هستند، اما خوشبختانه پس از چند روز استراحت همه آنها به سرکار خود برگشته اند. در واقع اگر هم آماری وجود دارد، هنوز از جانب موزه ها چیزی به اداره کل موزه ها ابلاغ نشده است.
1399/05/08
14:54:18
5.0 / 5
2201
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳