BonAir
بن ایر

معاون وزیر میراث فرهنگی:

۵۰ اثر تاریخی ایران در لیست موقت ثبت جهانی قرار گرفت

۵۰ اثر تاریخی ایران در لیست موقت ثبت جهانی قرار گرفت

بن ایر: معاون وزیر میراث فرهنگی با اشاره به ظرفیت های تاریخی قابل ثبت كشور در لیست جهانی، اظهار داشت: ۵۰ اثر تاریخی در لیست موقت ثبت جهانی قرار گرفته كه كاروانسراهای استان سمنان در این زمره است.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، محمد حسن طالبیان بامداد سه شنبه در حاشیه بازدید از آثار تاریخی و فرهنگی بسطام شاهرود، با اشاره به تهیه لیست موقت آثار قابل ثبت جهانی، بیان نمود: گردشگری آثار تاریخی یکی از ظرفیت های ایران و به خصوص شهرستان شاهرود است.
وی با اشاره به اینکه ظرفیت های باستانی و بناهای تاریخی پایه های توسعه صنعت توریسم محسوب می شوند، اضافه کرد: ۵۰ اثر در لیست موقت ثبت جهانی هستند.
معاون میراث فرهنگی وزارت میراث ضمن بیان اینکه این وزارتخانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار اثر دارای ارزش را مورد رصد قرار داده است، بیان داشت: پرونده ثبت آثار فاخر ایران به یونسکو ارسال شده است.
طالبیان با اشاره به اینکه پایگاهی برای ثبت آثار در سطح وزارتخانه بوجود آمده است، اظهار داشت: آماده کردن پرونده آثار برای ثبت جهانی وظیفه این پایگاه است.
وی با اشاره به اقدامات در رابطه با ثبت مجموعه تاریخی بسطام، بیان داشت: باید برخی اقدامات میدانی در محدوده مذکور صورت گیرد تا بتوانیم سهمیه ثبت جهانی را جذب نماییم این مورد در مورد خرقان هم صدق می کند و در این حوزه نیازمند توجه مسؤلان بومی هستیم.
معاون وزیر میراث فرهنگی از کوشش برای ثبت کاروانسراهای کشور در میراث جهانی اطلاع داد و اضافه کرد: بیشترین کاروانسراهای متقاضی ثبت متعلق به استان سمنان است.

1399/05/31
12:01:11
5.0 / 5
1783
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲