BonAir
بن ایر

تكلیف سفرهای نوروزی چه شد؟

تكلیف سفرهای نوروزی چه شد؟

مجوز قطعی برای سفرهای نوروزی صادر نشده و همه صحبت ها و سناریوها برپایه احتمالات و اما و اگر است.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، رئیس جمهور حسن روحانی در جلسه روز چهارشنبه (۲۹ بهمن ماه) بعد از گزارش طرح قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره سفرهای نوروزی، از مردم مصرانه خواست با رعایت دقیق و مستمر دستورالعمل های بهداشتی، مانعِ شروع موج جدیدی از ویروس کرونا در کشور و در نتیجه تحمیل یک سلسله محدودیت ها در رفت و آمدها نشوند.
روحانی اظهار داشت که طرح قرارگاه عملیاتی که با کمک دستگاه های ذیربط درباب سفرهای نوروزی آماده شده است، برای تصویب نهایی به جلسه آتی ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه می شود.
این سخن، یعنی هنوز طرح سفرهای نوروزی در ستاد ملی کرونا تصویب و تایید نشده است. این احتمالات و نداشتن قطعیت در برقراری سفرهای نوروزی در مصاحبه رئیس دفتر رئیس جمهوری نیز تکرار شده است؛ محمود واعظی چند روز پیش گفته: بنا داریم تا جایی که ممکنست سختگیری ها را ادامه دهیم و اگر مردم، ستادهای استانی و استانداری ها کمک کردند و وضعیت در آخر اسفند مناسب باشد، ممکنست ساز وکار جدیدی برای تعطیلات نوروز داشته باشیم تا مردم که در یک سال قبل سفر نرفته اند، از این فرصت استفاده بهتری ببرند. ساز و کاری هم داشته باشیم تا برخلاف گذشته فقط چند شهر شمال، مشهد، اصفهان و شیراز هدف سفر نباشند و با تراکم خیلی زیاد روبه رو نشوند.
علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ هم در آخرین اظهارنظری که درباره سفرهای نوروزی داشته از احتمالات حرف زده است. او گفته جلسه ای در کمیته امنیتی ـ اجتماعی ستاد مقابله با کرونا برگزار و مفصل در این زمینه صحبت شده است. یک سال است که از شیوع این ویروس می گذرد و تأثیراتی را روی گردشگری گذاشته است. به همین خاطر در آن جلسه مفصل بحث شد که درباره نوروز و سفرهای «احتمالی» نوروزی چگونه باید برنامه ریزی نماییم.
مونسان اظهار داشت: خوشبختانه پروتکل های دقیق بهداشتی در حوزه گردشگری رعایت می شود. وزارت بهداشت درباره سفرهای مدیریت شده که تحت نظارت ما انجام می شود نگرانی ندارد. آن چه مورد نگرانی آن هاست سفرهای انبوهی است که خارج از ضابطه و بدون مدیریت درحال انجام است. یعنی این که هرکسی با ماشین خود به سفر می رود و معلوم هم نیست در کجا اقامت می کند. این سبب نگرانی است. البته اگر افراد با ماشین شخصی سفر بروند اما در مراکز اقامتی تحت نظارت ما اقامت کنند این نیز قابل قبول است و نگرانی در این خصوص کمتر است.
ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز مدتی پیش از متقاعد شدن ستاد ملی کرونا درباره برقراری سفرهای نوروزی و مدل هایی برای سفر که در این ستاد مورد توافق قرار گرفته سخن گفته که از آن برداشت شده بود این ستاد مجوز سفرهای نوروزی را هرچند مشروط صادر کرده است.
تیموری اظهار داشته بود: به سبب ناپایدار بودن شرایط کشور بواسطه شیوع کرونا، سفرهای نوروزی همچون سال قبل با محدودیت هایی مواجه می باشد، اما وزارت گردشگری با تشریح و تبیین برنامه ها و تمهیدات به عمل آمده و با معرفی دو راهکار سبز برای سفرهای ایمن، اعضای ستاد را برای انجام سفرها در قالب تورهای مسافرتی و نیز با رزرو مراکز اقامتی شامل هتل ها، مهمانپذیرها و بوم گردی های دارای مجوز از طرف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی متقاعد کرد.
این درحالی است که که علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی کرونا تاکید کرده رفع محدودیت ها و برقراری سفر در تعطیلات نوروزی مشروط به این است که تا آخر سال، شرایط مناسب نگه داشته شود. تیموری، معاون گردشگری قبلا تایید کرده بود که برقراری سفرهای نوروزی به حاد نشدن ویروس کرونا در کشور مشروط شده است، هرچند که این ستاد مصوبه هایی در رابطه با ممنوعیت سفر به شهرهای قرمز و نارنجی در تعطیلات نوروز دارد و سفر به نقاط دیگر کشور را به ارائه «رزرو اقامتگاه» منوط کرده است.
در حقیقت، ستاد ملی کرونا نسبت به مدلهای پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای سفرهای نوروزی توجیه و متقاعد شده اما همچنان شیوه مدیریت سفرهای انبوه شخصی که هر سال در تعطیلات نوروز رخ می دهد محل پرسش و ابهام است. بر اساس گزارش های مرکز آمار در بهار سال ۹۸ از مجموع ۱۰۲ میلیون سفری که انجام شده حدود ۵۴ درصد بدون اقامت شبانه و ۴۶ درصد با اقامت شبانه بوده که حدود ۶۰ درصد سفرهایی که اقامت شبانه داشته، به انگیزه دیدار دوستان و بستگان انجام شده است.
رئیس پلیس راهور ناجا بدون اشاره به مدلهای پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری اعلام نموده برای سفرهای نوروزی با حجمی که پیش بینی می شود، دو سناریو دیگر طراحی نموده و با وزارت کشور هم درباره آنها مذاکره کرده است.
سردار هادیانفر گفته سناریو نخست این است که کرونا مانند شرایط کنونی باقی بماند ولی شدت بیماری افزایش یابد که البته تحلیل های وزارت بهداشت این است که اگر با این روند کاهش اجرای دستورالعمل ها پیش برویم با موج چهارم مواجه می شویم، اگر این طور باشد اساسا محدودیت ها بیشتر می شود. ما پیشنهاد کردیم محدودیت ها برای شهرهای هدف و مسافرپذیر مانند گیلان، مازندران، یا مراکز استان هایی مثل اصفهان و جنوب کشور یا مناطق زیارتی بیشتر شود.
سناریو دوم به زعم پلیس راهور ناجا، در صورت کاهش بیماری و فراگیری واکسن قابل اجرا می باشد که هر دو آنها هفته آتی با ستاد ملی کرونا مطرح می شود.
همه این گزینه ها و احتمالات درحالی روی میز ستاد کرونا است که وزارت بهداشت چند روزی است، زنگ خطر خیز موج چهارم کرونا در کشور را به صدا درآورده است.
منبع:

1399/12/01
14:27:48
0.0 / 5
751
تگهای خبر: دستگاه , سفر , فرهنگ , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴