BonAir
بن ایر

گزارش بن ایر؛

واکسن گردشگری روی میز کیش و قشم

واکسن گردشگری روی میز کیش و قشم

بن ایر: هنوز بوی واکسن در کیش و قشم نمی آید بتازگی مدیرعامل قشم گفته نتوانستیم موافقت واردات 500 هزار دوز واکسن را بگیریم. از طرف دیگر خبر رسیده که در یزد فعالان گردشگری در حال واکسینه شدن هستند.



خبرگزاری مهر _ گروه جامعه: از اوایل امسال بحث ورود واکسن توسط بخش خصوصی و تهیه واکسن در مناطق آزاد عنوان شد. نظرها به این سمت رفت که می توان جزایری مانند قشم و کیش را که زیرساخت های مناسبی دارند بعنوان مناطق امن گردشگری در نظر گرفت و با تزریق واکسن به مردم آن این جزایر را به حالت جزایر گردشگری درآورد درست مانند کشورهای دیگر که مناطق گردشگری امنی را به ویژه در جزایر خود به وجود آورده اند.
در اواخر اردیبهشت، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از تمایل این سازمان برای واردات یک میلیون دوز واکسن و تزریق آن به گردشگران و کیش وندان آگاهی داده بود. جعفر آهنگران گفته بود این اقدام برای رونق گردشگری و جلوگیری از خروج ارز و برای کمک به وزارت بهداشت و توزیع واکسن در قالب سند ملی واکسیناسیون کشور انجام می شود و قرار نیست فروخته شود.
هدف واکسیناسیون رایگان ساکنان و معرفی شهر سالم بود
محسن قریب، دبیر کل انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان کیش، اظهار داشته بود: بعد از فراخوان رییس جمهور در فروردین امسال در خصوص دعوت بخش خصوصی برای واردات واکسن، ما هم در کیش این مسئله را پیگیری کردیم و مجوز گرفتیم. قرار شد یک میلیون دوز واکسن آسترازنکا وارد نماییم. هدف ما واکسیناسیون رایگان ساکنان جزیره و معرفی کیش بعنوان شهر سالم بود. بعد از آن هم تزریق رایگان واکسن به گردشگر ها و گردشگران واکسن با هدف رونق گردشگری منطقه در دستور کار قرار داشت که قرار بود بعنوان تورهای واکسن اجرا شود.
قریب درباره منتفی شدن واردات واکسن از طرف این بخش اظهار داشت: وزارت بهداشت در ابتدا با کلیات این مساله موافقت نمود اما پس از تکمیل پروفرم ها برای تامین یک میلیون دوز واکسن آنها به ما اعلام نمودند که باید کل محموله تحویل وزارتخانه شود و امکان استفاده از این واکسن ها فقط برای جزیره کیش میسر نیست. آنها گفتند واکسن های وارداتی برمبنای سند ملی واکسیناسیون در سراسر کشور مصرف خواهد شد. این مسئله به صورتی برای ما نقض غرض بود؛ چونکه از ابتدا عنوان کرده بودیم این واکسن ها با منابع مالی بخش خصوصی و برای جزیره کیش وارد شود و در غیر این صورت هدف ما برآورده نمی گردد. بنا بر این این طرح متوقف گردید.
موضوع واردات واکسن وارد فاز دیگری شد و خیلی ها این مجوز را نتوانستند بگیرند همچون بخش خصوصی گردشگری که خواهان واردات واکسن برای تزریق اهالی گردشگری بود.
وقتی این مسائل عنوان شد عده ای با آن موافق و عده ای مخالف بودند موافقان بعد از آنکه ایرانیان زیادی برای تزریق واکسن به ارمنستان سفر کردند، گفتند که چطور می توان ارز از کشور خارج کرد و مردم را به کشور دیگری برای تزریق واکسن فرستاد اما برای جایی مانند کیش و قشم نمی توان واکسن وارد کرد تا این هزینه در ایران صورت گیرد و ارز به خارج از کشور نرود.
آرش انیسیان عضو هیئت مدیره انجمن خدمات بین المللی گردشگری سلامت ایران اظهار داشت: با مذاکراتی که با سازمان غذا و دارو انجام داده ایم قرار شده اگر صنفی توانست از ستاد کرونا و وزارت بهداشت بگیرد بتواند با ارز آزاد یا ارز نیمایی واکسن را وارد کند مشروط به این که رایگان تزریق شود. ما با نظام مهندسی و مجموعه های گردشگری قدم هایی برداشته ایم اما هنوز وزارت بهداشت مجوز تزریق صادر نکرده است. اگر بخواهیم گردشگری را در کشور راه بیندازیم و بعنوان کشور ایمن مطرح شویم باید بتوانیم حداقل ۷۰ درصد مردم را ایمن نماییم یعنی به ۱۰۰ میلیون دوز واکسن نیاز داریم هیچ کشوری هنوز به این درصد ایمنی نرسیده اما کشورها با ۳۰ درصد ایمنی آغاز به راه اندازی صنعت گردشگری کرده اند. واکسیناسیون می توانست برای ما عامل و جاذبه گردشگری باشد اما الان به عامل گردشگری معکوس تبدیل گشته است و افراد به خارج از کشور برای تزریق واکسن می روند.
اخلاق پزشکی در عدالت سلامت
رئیس بیمارستان ابن سینا اظهار داشت: ما در اخلاق پزشکی موضوع عدالت در سلامت را داریم. کشورها و سازمان های بهداشتی و درمانی موظف می باشند که بر این اساس دسترسی همه مردم را به خدمات سلامت بصورت یکسان برقرار کنند پس هیچ جای دنیا بابت تزریق واکسن پولی دریافت نمی کنند. یک چالش جدی هست در این که هر کسی پول دارد واکسن بزند و هر کسی ندارد صبر کند تا سهمیه کوواکس بیاید. چنین چیزی در اخلاق پزشکی جایی ندارد. تا زمانی که ۷۰ درصد مردم واکسن نزده باشند عملاً زنجیره انتقال بیماری نمی شکند.
مخالفان بحث بهداشت عمومی را مطرح کرده و می گفتند که موضوع تزریق واکسن باید بصورت عادلانه برای همه مردم صورت گیرد. اگر قرار بر این باشد که عده ای بعنوان فعال گردشگری واکسن به مسافران جزایر لوکس ایرانی بیاورند موضوع سرمایه داری مطرح خواهد شد و آنها که تنها توان مالی دارند می توانند به این جزایر سفر کرده و واکسن دریافت نمایند.
درخواست واردات ۵۰۰ هزار دوز واکسن را به معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت و درمان داده ایم که متأسفانه هنوز موافقت آنرا دریافت نکرده ایم
این درحالی بود که خیلی ها از کشور خارج می شدند و هزینه زیادی برای سفرشان به ارمنستان می پرداختند. در این میان فعالان بخش خصوصی در ایران گفتند که هر چه تلاش کردند نتوانستند واکسن وارد ایران کنند. بتازگی نیز علی درویش پور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم ۲۲ مردادماه در جلسه ستاد کرونای شهرستان قشم بیان کرد: برای کمک به عبور از بحران کرونا، درخواست واردات ۵۰۰ هزار دوز واکسن را به معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت و درمان داده ایم که متأسفانه هنوز موافقت آنرا دریافت نکرده ایم.
محدودیتی برای واردات واکسن نداریم
بنابراین کوشش های مدیران جزیره قشم هم مانند مدیران جزیره کیش به موفقیت نرسید. ولی حالا خبرهای دیگری به گوش می رسد. رئیسی رییس جمهور کشور بتازگی با حضور در داروخانه ۲۹ فروردین نیروی زمینی ارتش، اظهار داشت: همه توان دولت برای مقابله با کرونا بسیج شده است و هیچ محدودیت ارزی برای واردات واکسن نداریم.
پیرو پیگیری های صورت گرفته از طرف ستاد مدیریت کرونای استان هرمزگان نیز وزیر بهداشت دستور واکسیناسیون عمومی افراد بالای ۱۸ سال ویژه ساکنین جزایر قشم و کیش را صادر کرد.
کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو در ایران، نیز گفته است: پروسه بررسی مدارک واکسن های خارجی کرونا در سازمان غذا و دارو ادامه دارد. مهم این است که از مبدا انگلیس و آمریکا نباشد، در این صورت بعد از بررسی و تأیید آن قابل خرید و واردات است.
چند روز پیش برای نخستین بار فعالان گردشگری یزد در مرحله واکسیناسیون قرار گرفته و حدود ۶۰۰ فعال گردشگری استان در این رابطه واکسینه خواهند شد. این نخستین باری است که فعالان گردشگری واکسینه می شوند اتفاقی که در کشورهای دیگر خیلی زودتر افتاد و فعالان گردشگری جزو نخستین گروههای دارای اولویت بودند. اما در ایران هنوز حتی این گروه جزو اولویت ها قرار نگرفته اند. با این وجود جزیره کیش مقرر است فعالان گردشگری خودرا واکسینه کند.


منبع:

1400/05/31
13:07:49
5.0 / 5
224
تگهای خبر: خدمات , خرید , سفر , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱