BonAir
بن ایر

آغاز پیش ثبت نام اربعین از فردا

آغاز پیش ثبت نام اربعین از فردا

به گزارش بن ایر سازمان حج و زیارت با آن که اعلام نموده دولت عراق تا این لحظه، مجوز رسمی برای حضور زائرین ایرانی در مراسم اربعین را صادر نکرده و دستورالعمل صدور ویزا ابلاغ نشده است، اما می خواهد از فردا پیش ثبت نام سفر اربعین را آغاز کند.


به گزارش بن ایر به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت، کمیته اعزام ستاد مرکزی اربعین که مسؤولیت آن با سازمان حج و زیارت است در تازه ترین اطلاعیه ای که منتشر نموده، اعلام نموده است:
«به اطلاع عموم هموطنان عزیز می رساند با وجود زمان بسیار کوتاه باقی مانده تا ایام اربعین، تا این لحظه هیچ مجوز رسمی از جانب دولت عراق برای شرکت مشتاقان ایرانی در مراسم اربعین حسینی صادر نشده و دستورالعملی هم برای صدور روادید ابلاغ نشده است؛ بنابراین با لحاظ فرصت اندک باقی مانده، کمیته اعزام ستاد مرکزی اربعین در نظر دارد از ساعت ۹ بامداد روز دوشنبه ۲۲ شهریورماه به منظور آمادگی های لازم، از راه سامانه سماح به آدرس samah.haj.ir و به صورت غیرحضوری "موقتا" اقدام به پیش ثبت نام از آن دسته از متقاضیانی کند که فاقد بیماری زمینه ای بوده و برپایه شرایط منتشرشده در رسانه ها به نقل از دولت عراق و همینطور مصوبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، هر دو دُز واکسن کرونا را تزریق کرده باشند و باتوجه به بسته بودن مرزهای زمینی صرفاً مجاز به تشرف از راه هوایی خواهند بود. داشتن گواهی نتیجه منفی آزمایش پی سی آر (PCR) برای مسافرت مورد نیاز است.
ثبت نام قطعی برپایه ظرفیت و شروطی که کشور عراق اعلام نماید، صورت خواهد گرفت و در صورتیکه تعداد افرادی که پیش ثبت نام کرده باشند بیشتر از ظرفیت تعیین شده توسط کشور عراق باشد، در این صورت متناسب با ظرفیت اختصاص یافته تصمیم گیری و اطلاع رسانی خواهد شد.
استعلام های لازم برای دریافت تایید تزریق دو دُز واکسن کرونا از راه وزارت بهداشت انجام می شود.
تاکید می شود انجام پیش ثبت نام به هیچ وجه به معنای قطعیت در تشرف متقاضیان نیست و تصمیم گیری در این خصوص به مجوز رسمی دولت عراق و ستاد مرکزی اربعین منوط خواهد بود.
از تمام مشتاقان درخواست می شود با عنایت به بسته بودن مرزها، به هیچ وجه به مرزهای کشور رجوع نکنند.»
سازمان حج و زیارت یا همان کمیته اعزام در ستاد اربعین، هفته گذشته برای پیش ثبت نام در اربعین هم فراخوان داده بود، اما بعد از آن که دولت عراق با اختصاص سهمیه محدود اربعین برای ایران موافقت نمود، پیش ثبت نام این سفر هم متوقف گردید.
دولت عراق درحالی که سال قبل اربعین را بدون حضور زائرین خارجی برگزار کرد، سال جاری با سفر ۳۰ هزار زائر ایرانی و ۱۰ هزار زائر از دیگر کشورها به مناسبت اربعین موافقت نمود. ستاد اربعین در ایران هم تصمیم گرفت این سهمیه را به موکب داران و کمیته هایی که وظیفه ای داخل عراق دارند، اختصاص دهد و از بین این گروه، فقط افرادی اعزام شوند که دو دز واکسن کرونا را دریافت کرده، بیماری زمینه ای نداشته و هنگام سفر نتیجه منفی تست کرونا را همراه داشته باشند.
ستاد اربعین و وزارت امور خارجه همینطور از کوشش برای افزایش این سهمیه اطلاع داده اند که این مورد یکی از محورهای مورد مذاکره با نخست وزیر عراق در جریان سفر به ایران خواهد بود.1400/06/22
11:06:05
5.0 / 5
220
تگهای خبر: سفر , شركت , كشور , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳