BonAir
بن ایر

تشریح آخرین وضعیت مرمت آثار تاریخی و خسارت سیل در ایلام

پرونده سیمره برای ثبت در یونسکو آماده شد

پرونده سیمره برای ثبت در یونسکو آماده شد

به گزارش بن ایر، معاون میراث فرهنگی استان ایلام از آماده سازی و تکمیل پرونده منظر تاریخی ـ فرهنگی شهر باستانی «سیمره» برای ثبت در میراث جهانی یونسکو اطلاع داد.


رائد ناصری فر در گفتگو با ایسنا در رابطه با پرونده سیمره و دیگر پرونده ها که برای ثبت در لیست میراث جهانی یونسکو در حال آماده سازی است، اظهار نمود: پرونده اولیه ثبت منظر تاریخی ـ فرهنگی شهر سیمره در لیست میراث جهانی آماده شده است که باید در فاز اول کشوری مورد تایید قرار گیرد. همینطور برنامه تهیه پرونده تپه های قبل از تاریخ، همچون دهلران، مهران و هُلیلان را برای ثبت در لیست میراث جهانی یونسکو، در دستور کار داریم.
معاون میراث فرهنگی استان ایلام در ادامه، با تشریح وضعیت مرمت و ثبت آثار تاریخی این استان، در رابطه با میزان خسارت سیل اخیر و پایش های انجام شده برای پیشگیری از صدمه های بیشتر، با بیان اینکه سیل تابستان اخیر صدمه چندانی به پیکره آثار تاریخی استان ایلام وارد نکرده است، اظهار داشت: در سیل اخیر که جنوب کشور را شدیدتر درگیر کرد، بخش کمی از دیوار قلعه «شیاخ» ایلام صدمه دید که وزارت خانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم اعتباراتی را برای مرمت آن تخصیص داده است. همینطور صدمه ای به در امامزاده «سید ابراهیم» وارد شده بود که مرمت آن بلافاصله انجام شد.
او افزود: بر مبنای وظایف ذاتی، معاونت میراث فرهنگی هر ساله اعتباراتی برای مرمت و حفاظت آثار تاریخی در نظر می گیرد. از سال ۱۳۹۸ که بحث کمیته بحران در وزات میراث فرهنگی شکل گرفت و به تبع آن، این کمیته در استان ها تشکیل شد، تلاش کردیم اقدامات و پایش هایی را برای پیشگیری از صدمه های وقوع احتمالی سیل داشته باشیم، برای مثال در اطراف برخی آثار تاریخی شاخص استان ایلام مانند قلعه «کنجانچم» سیل بندهایی ایجاد کردیم که زمان وقوع سیل صدمه ای به بدنه اثر تاریخی وارد نشود. این اقدامات همچنان در دستور کار ما قرار دارد و از آن جایی که تعداد آثار تاریخی ایلام زیاد است و بودجه به میزان کافی وجود ندارد، ابتدا در رابطه با آثار شاخص این اقدام را انجام دادیم.
ناصری فر اضافه کرد: هم اکنون هم کمیته بحران میراث فرهنگی فعال است و چند سالی است که بحث نجات بخشی آثار مهم تاریخی که در لیست ملی ثبت شده اند، در دستور کار میراث فرهنگی کل کشور قرار گرفته است.
معاون میراث فرهنگی ایلام سپس در رابطه با وضعیت مرمت آثار تاریخی این استان، اظهار نمود: خوشبختانه سال جاری برای مرمت و ساماندهی آثار تاریخی و طبیعی که در لیست آثار ملی ثبت شده اند، اعتبارات خوبی گرفتیم و وضعیت بهتری از نظر تخصیص بودجه داشتیم. اعتباراتی برای مرمت حیاط پایینی قلعه «والی» دریافت شده که طراحی آن هم انجام و به مشاور سپرده شده است. در برنامه مرمتی این بنا مقرر است کف، در، دیوارها، نرده ها و فضای سبز با روش های جدید، اما مطابق با اصول تاریخی مرمت شوند.
او افزود: برای رونمایی از «موزه دیرینه شناسی دره شهر» هم اعتباراتی گرفته شده، طراحی های آن انجام و به شرکت مشاور تحویل داده شده است. همینطور در آثار تاریخی ـ طبیعی، جاده های دسترسی، پله ها و رمپ ها در دست مرمت قرار گرفته اند و پیمانکاران آن هم مشخص شده اند. در قلعه «شیخ مکان» هم برای رفت وآمد گردشگران درحال ساخت رمپ گردشگری هستیم.
ناصری فر در رابطه با وضعیت ثبت آثار ایلام در لیست آثار ملی هم اظهار داشت: در ایلام ۷۶۲ اثر تاریخی ثبت شده در لیست آثار ملی داریم و با عنایت به جغرافیا و تمدن استان ایلام تلاش شده که اطلس میراث فرهنگی و دیرینه شناسی استان ایلام تدوین شود. همینطور در سالهای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ سه اثر طبیعی در این استان را در لیست آثار طبیعی به ثبت رساندیم. در لیست میراث ناملموس هم ۶۶ اثر ناملموس از استان ایلام را ثبت کردیم و ۱۷ اثر منقول هم از ایلام به ثبت رسیده است. در یادمان ها، مکان ها رویدادهای مذهبی، ملی و دفاع مقدس هم هشت اثر ثبت شده داریم.
منبع:

1401/06/05
08:22:04
5.0 / 5
33
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳