BonAir
بن ایر

گزارش بن ایر؛

نبود بلیت هواپیما برای آخرین سفرهای تابستانی

نبود بلیت هواپیما برای آخرین سفرهای تابستانی

به گزارش بن ایر، بلیت هواپیما برای مسافرانی که میخواهند در هفته آخر تعطیلات برنامه ریزی کرده و به سفر بروند، مهیا نیست. در بیشتر مسیرها اصلا هواپیمایی نیست که ظرفیت بلیت هایش تکمیل شده باشد.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ هفته اول مهر ماه آخرین مهلت تعطیلات تابستانی برای سفرهای خانوادگی است این فرصت با چند روز تعطیلی وسط هفته فراهم شده اما جهت استفاده از این زمان، توریستهای داخلی با مشکل نبود سیستم حمل و نقل هوایی رو به رو شده اند.
همیشه متولیان سفر شعار می دهند؛ برنامه ریزی پیش از سفر بخصوص ایام تعطیلات صورت گیرد تا مسافر به مشکل برنخورد. اما این دفعه درحالیکه مردم بعد از یک دوره دراز مدت درگیری با کرونا، ایام ماه رمضان و عزاداری های ماه محرم و صفر قصد مسافرت کرده اند، بلیت هواپیما پیدا نمی کنند این نبود بلیت در مسیرهای پرتردد و طولانی بیشتر مشهود است. با این وجود میتوان گفت به سختی شاید هفته ای یک پرواز برای مسیرهای کوتاه بین شهرها بتوان پیدا کرد.

به عنوان مثال اگر کسی بخواهد از اصفهان به شیراز با هواپیما برود، هیچ بلیتی پیدا نمی نماید. مگر در ایام یکشنبه آن هم با قیمت حدود ۷۰۰ هزار تومان با یک ایرلاین در یک ساعت مشخص.

اگر همیشه مسیر تهران _کیش پروازهای گوناگونی داشت حالا یا در ایام بعد از اربعین، پروازی پیدا نمی گردد یا اگر باشد از یک میلیون و ۳۶۰ هزار تومان تا دو میلیون تومان قیمت دارد. ضمن این که در ایام پیش از تعطیلات هم پروازی نیست و در پلت فرم های رزرو بلیت تکمیل ظرفیت قابل مشاهده می باشد درحالی که اصلاً پروازی نبوده که ظرفیت آن تکمیل باشد!

زهرا مقدم مدیر فنی و تأمین یکی از پلت فرم های فروش بلیت آنلاین در مورد نبود بلیت در ایام منتهی به پایان فصل تابستان به خبرنگار مهر اظهار داشت: بیشترین مشکل ما در حوزه کنسلی پروازهاست. کنسلی پروازها چند علت دارد. یا ایرلاین ها مسیرشان را باطل می کنند و یا هواپیما خراب می شود. بعضی از ایرلاین ها تعداد کمی بلیت فروخته اند و ترجیح می دهند که مسیری را کنسل کرده و پرواز را به شهرهای پر متقاضی اختصاص دهند. ما هم این مورد را به اطلاع آژانس ها و مسافران می رسانیم.
وی اضافه کرد: برخی اوقات ایرلاین هواپیمای کوچک تری جایگزین می کند. ازاین رو با تغییر تایپ پرواز مواجه می شویم. این مورد در بعضی از اوقات پای پرواز به اطلاع مسافر می رسد. اگر ایرلاین نتواند از هواپیماهای خود استفاده نماید، هواپیمای ایرلاین دیگری را اجاره می کند. به این حالت FIM می گویند.
درگیری ما با مسافران بر سر اینست که پرواز باطل شده اما مسافر به دنبال جایگزین است
مقدم خاطرنشان کرد: ما حالا در بازه اربعین قرار داریم. پروازها بیشتر به سمت عراق رفته است. بنابراین ایرلاین کمتری برای مسیرهای داخلی هست. گاهی می بینید ایرلاین ها پروازشان را از قبل فروخته اند. بعنوان مثال یکی از ایرلاین ها از اوایل شهریور پرواز مهرماه خویش را فروخت. بعد اعلام نمود همزمان با ایام اربعین باید پروازها را به سمت نجف برگرداند. ازاین رو همه بلیت هایش را باطل کرد و افراد زیادی با کنسلی بلیت مواجه گشتند.
وی اظهار داشت: مگر ایرلاین ها چند هواپیما دارند که بیشتر آنها به سمت نجف و کربلا رفته است؟ برخی هم که هواپیماهایشان در داخل ایران پرواز دارد یا همه پر می شود و یا هواپیما خراب است. مسافران در فرودگاه پای پرواز می مانند. چون ایرلاین بیش از اندازه ظرفیت، بلیت فروخته است. ما با مشکل استرداد بلیت مواجه هستیم.
مدیر فنی و تأمین پلت فرم فروش بلیت آنلاین تاکید کرد: درگیری ما با مسافران بر سر اینست که پرواز باطل شده اما مسافر به دنبال جایگزین است. حق هم دارد. پیش از سفر برنامه ریزی کرده تا به مراسمی برسد و یا هتل رزرو کرده است. زمانی که پروازش لغو می شود گرفتار مشکل شده و همه برنامه هایش به هم می ریزد. از طرفی ایرلاین پرواز جایگزین ندارد.
ایرلاین ها تنها خودشان را با یک اطلاع رسانی ساده توجیه می کنند. این در شرایطی است که طبق دستورالعمل ها، شیوه نامه و آیین نامه های حقوق مسافر، اگر هر ایرلاینی پروازش را باطل کرد، ضمن این که باید پول مسافر را به صورت کامل برگرداند، باید ۳۰ درصد مبلغ پرواز را هم به صورت کوپن مجانی به مسافر در چارچوب تخفیف عرضه کند اما حالا هیچ ایرلاینی این کار را انجام نمی دهد. مسافر هم از حقوق خود آگاه نیست و پیگیر آن نمی گردد. اما مسافران کثیرالسفر و آگاه با رفتن به بخش شکایات ایرلاین ها این تخفیف را برای سفرهای بعدی خود می گیرند.
مقدم با اشاره به اینکه در بازه ۲۰ تا ۳۰ شهریور ماه بیشتر هواپیماها به سمت عراق پرواز دارند اظهار داشت: در ایران مشکل ناوگان داریم تقاضا برای پرواز بیشتر از عرضه است.
انتظار برنامه ریزی برای فروش بلیت در دراز مدت را نداریم
رحمت الله فیروزی پوربادی عضو کمیسیون عمران مجلس هم نبود سیستم حمل و نقل عمومی را تأیید کرده و گفته است: وضعیت ناوگان حمل و نقل کشور در حدی نیست که بتواند برای ۶ ماه آینده برنامه ریزی کند. شرایط هر روز درحال تغییر است و ناوگان حمل و نقل صرفا در بازه کوتاه مدت توان برنامه ریزی دارد. مثلا اگر برای چند ماه آینده بلیط فروخته شود و هواپیما مشکل پیدا کند شرکت هواپیما دیگری ندارد که بخواهد آنرا جایگزین کند.
او گفته که ما در شرایطی نیستیم که بتوانیم برای ماههای آینده انتظار برنامه ریزی از ناوگان هوایی یا ریلی داشته باشیم. امروز بعضی از شرکتهای هواپیمایی ما سه الی چهار هواپیما درحال فعالیت هستند و ما نمی توانیم از آنها انتظار برنامه ریزی برای فروش بلیت در دراز مدت را داشته باشیم.
مصطفی فاطمی مدیرکل گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ما در حوزه حمل و نقل با این حجم از مسافری که در کشور جا به جا می شود؛ به مشکل جدی برخورد کرده ایم. از طرفی بحث تطابق صندلی و تخت را داریم که بعنوان یکی از راهبردهای گردشگری در کشورهای مختلف مورد توجه قرار می گیرد. یعنی ما به اندازه ای که تخت اقامتی در شهرها ایجاد می نماییم باید به همان نسبت هم صندلی هواپیما و قطار و نظایر آنرا داشته باشیم. بنابراین است که هم اکنون با این توازن مشکل داریم.
وی با اشاره به اینکه طرف با مشکلات حمل و نقلی مواجه هستیم اظهار داشت: در قطار هم این مشکل هست. لوکوموتیو کم داریم ولی به نسبت هواپیما مدیریت بهتری برای آن می شود به این لحاظ که در بعضی از محورها چارترها برداشته می شود. بیشتر گلایه مسافران عدم تهیه بلیت هواپیماست که خیلی جدی مطرح است.
فاطمی بیان نمود: از آن طرف ما بعضی از پروازهایمان به قول مسؤلان با مشکلاتی مواجه گشتند مثل این که برخی هواپیماها از رده خارج شدند. حتی نبود هواپیما در سفرهای خارجی هم مشهود است و هم اکنون در پروازهای عراق هم مشکل داریم یا پیدا نمی گردد اگر بلیتی بود با چه قیمتی به دست مسافر می رسد؟ هم اکنون یکی از بزرگترین معضلات ما حمل و نقل است. این موضوعات را در جلسات ستاد سفر مطرح می نماییم در جلسه گذشته هم در رابطه با تأمین پرواز صحبت شد. ولی ایرلاین ها هم مشکل داخلی خویش را دارند از آن طرف ما که امکان تأمین هواپیما را نداریم.

1401/06/29
22:10:17
5.0 / 5
165
تگهای خبر: بلیط , پرواز , توریست , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱