BonAir
بن ایر

ضرغامی:

مالیات حوزه گردشگری یکسان سازی می شود

مالیات حوزه گردشگری یکسان سازی می شود

به گزارش بن ایر، مرکزی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: مالیات در زمینه گردشگری یکسان سازی می شود.


عزت الله ضرغامی شامگاه دهم آذرماه ۱۴۰۱ در نشست صمیمی با فعالان گردشگری استان مرکزی، با عذرخواهی درباب تاخیر در مسافرت به استان مرکزی، اظهار داشت: تلاش بر این است که در مسافرت به استانها برنامه های یک روزه داشته باشیم، اما برنامه استان مرکزی دو روزه ترتیب داده شد، البته با وجود آنکه ۱۱۰ شهر را سفر کرده ام، هنوز برخی سفرها باقی مانده و کار بسیار است.
وی با اعلان اینکه حوزه ماموریتی وزارتخانه، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، امنیتی و سیاسی است، اشاره کرد: میراث فرهنگی بزرگترین اهرم را برای همبستگی ملی دارد. برای دو قطبی کردن میراث قبل و پس از اسلام کوشش های بسیاری صورت گرفت و مباحث آنرا مایه افتراق دانستند در صورتیکه مایه اتحاد و همبستگی است و وزارتخانه در این امر تلاش بسیاری دارد.
ضرغامی خواهان انتقال روایت درست به توریستهای داخلی و خارجی به عنوان یک وظیفه ملی شد و اظهار داشت: استان مرکزی ظرفیت های بسیاری دارد، خمین جاذبه ای مانند بیت امام راحل را دارد و توریست با ورود به این مجموعه باید مباحث بسیاری را متوجه شود، اما این امر محقق نمی گردد. باید شخصیت امام بصورت کامل به گردشگران معرفی شود، راهنمایان باید نسبت به تمام میراث فرهنگی ملموس و ناملموس و خاصیت های استان آگاه باشند و روایتگران درستی باشند.
وی درباب دستورالعمل استانداردسازی اقامتگاه های بومگردی اظهار داشت: مسلما استاندارد اقامتگاه بومگردی با هتل متفاوت می باشد، البته تعدادی از استانداردهای رفاهی و بهداشتی متفاوت نیست.
وی با اعلان اینکه در زمینه بومگردی اقدامات فرهنگی بسیاری را می توان اجرائی کرد، اضافه کرد: برای آشنایی و معرفی میراث ناملموس باید دقت بسیاری کرد.
ضرغامی خواهان توجه و نگاه متعهدانه به فرهنگ استان مرکزی شد و اظهار داشت: استان مرکزی بسیار ویژه و خاستگاه ملا احمد نراقی است. امروز از منزل این عالم بازدید داشتم که برای معرفی آن حرف های بسیاری وجود دارد. این استان برای توریست حرف های بسیاری دارد و به لحاظ آماری بالاترین سطح مفاخر و نخبگان را داراست که این یک بنیه برای استان است، اما این ظرفیت به هیچ کس معرفی نشده است.
وی با اشاره به تصویب قانون در رابطه با قیمت برق، اظهار داشت: متاسفانه مراکز اقامتی و هتل ها در این قانون مستثنی نشدند، البته تفاهم شده است که برای هتل ها و مراکز اقامتی میزان مصرف استاندارد محاسبه شود و اگر این اماکن بر طبق میزان استاندارد برق مصرف کردند، هزینه برق به قیمت قبل محاسبه شود.
ضرغامی با اشاره به این که اعتبار گردشگری در کشور ۵۰ میلیارد تومان است که مسلما این رقم کفایت نمی کند و در حقیقت کشور اعتباری برای گسترش زیرساخت های گردشگری ندارد، اظهار داشت: به جهت تامین اعتبارات مورد نیاز به سراغ مجوزها و تسهیلات می رویم که وزارتخانه بهترین عملکرد را در این رابطه داشته است. امروز وزارتخانه برای پرداخت تسهیلات تبصره ۱۸ سقف ندارد و در استان برای هرگونه سرمایه گذاری که بخواهد صورت گیرد امکان پرداخت تسهیلات وجود دارد. در برنامه ۵ ساله هفتم تبصره هایی باید لحاظ شود، البته در بودجه ۱۴۰۲ تبصره ها وارد نشده و در لایحه مواد دائمی لحاظ می شوند که به حوزه گردشگری کمک می کنند.
وی بیان کرد: در زمینه گردشگری هماهنگی دستگاه های مختلف نیاز است که البته همکاری ها را دراین زمینه شاهد و درصدد تقویت همکاری ها هستیم و مشکلاتی که به دستگاه های دیگر مرتبط می باشد حل و فصل می شود. در بحث مالیات بر ارزش افزوده هتلداران نیز در تلاش و مذاکره هستیم، معاونت گردشگری با سازمان امور مالیاتی جلسه داشت و تفاهم شد که مالیات در زمینه گردشگری یکسان سازی شود و در حدی که لازم است، مالیات گرفتن شود، همین طور بر طبق تصمیم شورای اقتصاد کشور به سبب شیوع ویروس کرونا دریافت مالیات به مدت دو سال تمدید گردید و در زمینه مالیات پیگیر انجام کارهای مختلف هستیم.
وزیر میراث فرهنگی اشاره کرد: دولت سیزدهم بصورت کامل در تلاش است و رئیس جمهوری به مباحث حوزه گردشگری واقف است. کشور درگیر مشکلاتی است و برخی موارد همچون تامین نیازهای اولیه مردم در وضعیت حساس در اولویت قرار دارد. امید است که به سرعت از این شرایط عبور نماییم.
ضرغامی اظهار داشت: جهت حل مسائل به سمت جلو حرکت می نماییم و امیدواریم توسعه گردشگری را به زودی شاهد باشیم.1401/09/11
13:49:49
5.0 / 5
266
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱