BonAir
بن ایر

دریافت مجوز پژوهش و اکتشاف تپه قلندرون شازند

دریافت مجوز پژوهش و اکتشاف تپه قلندرون شازند

به گزارش بن ایر مرکزی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی اظهار داشت: کاروانسراهای خشکرود و کهک منتظر سرمایه گذار و آماده واگذاری به سرمایه گذار بخش خصوصی هستند.


مصطفی مرزبان ۲۴ مهرماه در نشست مطبوعاتی در مورد واگذاری بناهای تاریخی به سرمایه گذار بخش خصوصی اظهار نمود: طبق دستورالعمل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، مجری واگذاری بناهای تاریخی در سطح استان ارائه شد تا بناهای حائز شرایط با نظر موافق اداره کل میراث فرهنگی با حفظ کاربری مناسب و مورد تایید میراث فرهنگی به سرمایه گذار واگذار شوند.
وی ادامه داد: لیست بناهای تاریخی قابل واگذاری از راه وزارت خانه و کارشناسان مشخص شد و روند اجرای واگذاری از سال ۱۳۹۵ از جانب صندوق شروع شد و طبق تصمیمات اتخاذ شده، مقرر شد بناهایی مناسب از نظر کاربری و موقعیت مکانی که مرمت آنها خارج از توان استان است به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار شوند.
مرزبان موزه مفاخر و منزل حسن پور اراک، قلعه بهادری روستای اسفندان کمیجان و کاروانسرای کهک دلیجان و آسیاب جفتی آشتیان را همچون بناهای موجود در فهرست صندوق دانست و اظهار داشت: این بناها به مزایده گذاشته و در نهایت موزه مفاخر و منزل حسن پور به سرمایه گذار واگذار شد و سال جاری هم از راه صندوق کاروانسراهای کهک، مشهد میقان و خشکرود زرندیه به مزایده گذاشته شدند، اما متاسفانه متقاضی شرکت نکرد.
وی با اشاره به اینکه استان مرکزی از دو سال پیش مجاز است که مزایده بناهای تاریخی را برگزار کند و در این راستا کاروانسرای دولت آباد و عمارت میرزا حسن آشتیانی هم از راه مزایده واگذار شدند، اظهار داشت: تابحال ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی مرمت این دو بنا حاصل شده و کاربری اقامتی و پذیرایی هم خواهند داشت.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی خاطرنشان کرد: اصل رسالت کاری این است که بناهای تاریخی نیازمند مرمت و اعتبار بالا از راه صندوق به بخش خصوصی واگذار شوند. برای کاروانسرای خشکرود و کهک پذیرای سرمایه گذار خواهیم بود و در برابر سرمایه گذاری می توانیم از اعتبارات تبصره ۱۹ قانون بودجه تسهیلات ۱۲ درصد اختصاص دهیم.
وی عدم ثبات قیمت مصالح، نوع کاربری بناها، موقعیت استان و کاروانسراها و بناها و... را همچون علل عدم استقبال سرمایه گذاران جهت شرکت در مزایده ها دانست و اضافه کرد: طی دو سال گذشته استقبال خوبی را از جانب سرمایه گذاران شاهد نبودیم تا جایی که برای جلب سرمایه گذار، زمان اجاره بناها را افزایش و رقم اجاره را هم کاهش داده ایم، البته وقوع سیل و کرونا هم در روند جذب سرمایه گذار تأثیر داشته است.
مرزبان در مورد خسارات ناشی از کرونا بیان نمود: به سبب جبران خسارت های ناشی از کرونا در طول دو سال گذشته از راه سامانه کارا تسهیلات کم بهره به فعالان گردشگری داده شد، همینطور امهال بازپرداخت وام ها و تخفیف مالیاتی و... در چارچوب بسته های حمایتی انجام گرفت، اما خسارات بسیار بالا بود.
وی ضمن اشاره به پرداخت حدود ۱۱۳ میلیارد تومان تسهیلات به تاسیسات گردشگری استان اضافه کرد: از اسفندماه ۹۸ تا آخر شهریورماه ۱۴۰۰ بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان خسارت به بخش گردشگری وارد شده است و تابحال ۵۵ تا ۶۰ درصد متقاضیان تسهیلات دریافت کرده اند.
مرزبان در ادامه ضمن اشاره به درحال ساخت بودن ۶۲ پروژه سرمایه گذاری در استان، اظهار نمود: شاید استان مرکزی در صدور پروانه موافقت اصولی عقب باشد، اما در صدور مجوز پروانه ساخت از استانهای برتر کشور است.
وی در مورد توسعه اقامتگاه های بومگردی در استان اظهار داشت: از ۶ اقامتگاه به ۲۴ اقامتگاه امسال رسیده ایم و روند بررسی ۲۴ روستای هدف گردشگری از جانب وزارت خانه در حال انجام می باشد، همینطور ۲۸ منطقه نمونه گردشگری همچون غار نخجیر در استان وجود دارد که میتوان به سرمایه گذار واگذار کرد.
مرزبان در مورد تخریب روستاهای هدف گردشگری و بناهای تاریخی در صورت اوج گیری گردشگری بیان نمود: اداره کل با عنایت به حیطه وظایف کاری خود، قابلیت های گردشگری روستاها را معرفی می کند، اما توان، اعتبار و نیروری انسانی برای نظارت و کنترل تخریب ها را ندارد و برای کنترل این مناطق باید تعامل بین دستگاهی شکل گیرد تا تخریب و صدمه زیست محیطی در یک منطقه گردشگری یا بنای تاریخی صورت نگیرد.
وی ضمن اشاره به این که در ۱۲ شهرستان استان کارگاه مرمتی فعال است، اضافه کرد: بین ۴۵ تا ۵۰ پروژه مرمتی با حدود ۵ میلیارد تومان اعتبار پارسال منتهی به شهریورماه ۱۴۰۰ انجام شده است که شامل مشارکت مرمت بازار تاریخی اراک و سرای نبی زاده، کاشانی و فلسطینیان، مرمت منزل قنبری تا سقف اعتباری در نظر گرفته شده، مرمت مقبره آقانورالدین با اعتبار ۲۰۰ میلیون تومان، مرمت امامزاده موت آباد، سایت ذلف آباد فراهان، امامزاده تبرته، مسجد و حمام وفس و امامزاده محمد فم و برج وثوق و عمارت چهارطاقی شهرستان تفرش و آب انبار آشتیان، خوره و آتشکده محلات مسجد راوه و مس سر دلیجان بود.
مرزبان ضمن اشاره به انجام پژوهش و اکتشاف منطقه حسین آباد زرندیه و قلعه فرقدان خمین اظهار داشت: مجوز پژوهش و اکتشاف تپه قلندرون شازند هم دریافت شد که به علت مساعد نبود فصل کاری، اقدامات آغاز نشده است.
وی اظهار نمود: بازار اراک با عنایت به حجم بالای کار همچنان نیازمند مرمت است، نقاط خطرآفرین شناسایی شده است، اما اعتبار در نظر گرفته شده کفایت نمی نماید. سال جاری رقمی حدود ۵۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده که با وضعیت گرانی فعلی کافی نخواهد بود. البته با عنایت به اهمیت مبحث برای تسریع در روند مرمت باید مشارکت و همکاری بیشتر بازاریان را داشته باشیم.
مرزبان در مورد مرمت منزل محسنی اظهار داشت: سه دنگ منزل در ارتباط با آموزش و پرورش، ۲.۵ دونگ بنیاد محسنی و نیم دنگ در ارتباط با ورثه است. با عنایت به اعتبار در نظر گرفته شده کار در حال انجام می باشد، اما شش ماه اخیر درگیر حواشی از جانب ورثه برای حضور پیمانکار و انجام مرمت بودیم، هم اکنون دیوار شرقی بنا درحال مرمت است، طرح مورد نظر و نقشه ها تایید شده و در مرحله تایید نهایی طرح مرمتی بنا قرار داریم.
مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی اظهار داشت: به مناسبت هفته فرهنگی اراک برنامه هایی چون برگزاری بازارچه موقت فروش صنایع دستی در مرکز شهر، اجرای موسیقی سنتی، تقدیر از نام آوران حوزه صنایع دستی و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و آیین های سنتی خواهیم داشت و یک روز هم در این هفته در منطقه گردو برنامه فرهنگی ترتیب داده شده است و برای بازگشایی منزل امیرکبیر که به هیات امنا واگذار شده است با حضور وزیر ورزش بازدیدی در نظر است.
منبع:

1400/07/25
09:20:22
5.0 / 5
243
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳