BonAir
بن ایر

زرنه تنها روستای ارمنی نشین کشور

زرنه تنها روستای ارمنی نشین کشور

به گزارش بن ایر، اصفهان مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بوئین میاندشت اظهار داشت: روستای تاریخی و دیدنی «زرنه» تنها روستای ارمنی نشین کشور است، اما هنوز به درستی از ظرفیت های گردشگری آن استفاده نشده است.جواد فرهادی در گفتگو با ایسنا در رابطه با روستای زرنه که در شهرستان بوئین میاندشت قرار دارد، اظهار نمود: روستای زرنه تنها روستای ارمنی نشین کشور است که تمام ساکنان آن ارمنی و مسیحی هستند. در این روستا یک کلیسای تاریخی به نام «غوکاس» با قدمت ۲۵۰ سال وجود دارد که تابحال چندبار مورد مرمت قرار گرفته است و هنوز هم از این کلیسا ارمنیان این روستا برای دعا و جشن گرفتن اعیاد استفاده می نمایند.

وی اضافه کرد: ارامنه این روستا چهار عید بزرگ دارند که هر کدام از این اعیاد مراسم خاص خویش را دارد. یکی از آیین های این روستا مراسم «آب پاشان» است که تا پیش از کرونا حتی از خارج کشور برای انجام این مراسمِ سه روزه به روستای زرنه می آمدند. جشن انگور و عید قربان از دیگر اعیاد ارمنیان این روستا است.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بوئین میاندشت، اظهار داشت: البته عید قربان مسیحیان روستای زرنه متفاوت با عید قربان مسلمانان است که طی آن مسیحیان ۴۰ روز روزه می گیرند و از گوشت در این زمان استفاده نمی کنند. به مناسبت به صلیب کشیده شدن حضرت عیسی(ع) که طبق اعتقادات آنان برای مردم و در راه اعتلای بشریت قربانی و به صلیب کشیده شد، این روز را عید قربان نامیده اند و چیزی تحت عنوان سوگواری ندارند.فرهادی خاطرنشان کرد: یکی از ظرفیت های گردشگری روستای زرنه وجود بیشه زار«پِلیستون» است که جاذبه طبیعی به حساب می آید. در کل روستای زرنه دارای جاذبه های گردشگری زیادی است، به صورتی که بعنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری اداره میراث فرهنگی به حساب می آید. جمعیت این روستا تحت تاثیر ییلاق و قشلاق است، به صورتی که در تابستان جمعیت روستای زرنه بیشتر می شود.

وی افزود: روستای زرنه در ۸ کیلومتری شهر بوئین میاندشت قرار دارد و جاده مواصلاتی آن آسفالت و از کیفیت نسبتاً مناسبی برخوردار می باشد. ۳۵ خانوار در این روستا زندگی می کنند و کل جمعیت آن ۱۰۲ نفر و شغل ساکنان آن دامداری و کشاورزی است.مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بوئین میاندشت، تصریح کرد: در کل اقداماتی را برای شناساندن بهتر روستای زرنه انجام داده ایم، اما با عنایت به این که تنها چند سال است که بوئین میاندشت، شهرستان شده، در سالهای گذشته اقدامات مؤثری برای معرفی این روستا نشده است. شهرستان بوئین میاندشت شهرستانی پنج قوم(فارس، گرج، تُرک، لُر، ارمنی) است که به شکل متمرکز در آن زندگی می کنند.

فرهادی اظهار داشت: روستای «زَرنه» دارای یک قبرستان بزرگ یک هکتاری با قبرهای دوطبقه و سنگ های مُنقش است. در روزهای نوروز روزانه ۱۵۰۰ نفر از این روستا دیدن می کنند و در طبیعت زیبای آن اسکان می یابند. هنوز مرکز اقامتی در این روستا راه اندازی نشده است، اما در تلاش هستیم یک مرکز اقامتی مناسب با مشارکت ساکنان آن در روستای زرنه راه اندازی نماییم.

منبع:

1401/05/25
20:40:41
5.0 / 5
206
تگهای خبر: تاریخی , فرهنگ , كشور , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵