BonAir
بن ایر

عبور از تحریم اقتصادی با گردشگری-۵

بلاتكلیفی نرخ ارزی هتل ها دلار یا ریال؟

بلاتكلیفی نرخ ارزی هتل ها دلار یا ریال؟

بن ایر: هتلداران از یك سو می خواهند نرخ ارزی با توریست خارجی محاسبه كنند اما از جانب دیگر نمی دانند كدام نرخ را در نظر بگیرند بنابراین اكنون هر هتلی قانون خودش در مواجهه با خارجی ها اجرا می كند.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، چند روز پیش جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران ایران به خبرنگار مهر اظهار داشت كه قصد دارند تا بعد از بررسی های لازم به همه هتلها اعلام كنند كه از گردشگران خارجی نرخ ارزی دریافت شود. مانند همه كشورهای دیگر. اما این اقدامی بود كه از مدتی است هتلداران آن را انجام می دهند هر كدام با ساز و كار خودشان.
این روزها كه خرید و فروش ارز به نرخ بالای ده هزار تومان غیر قانونی اعلام شده و نرخ رسمی كه دولت تعیین كرده همان دلار چهار و هزار و اندی تومان است و كسی نمی تواند به راحتی خرید و فروش كند و صرافی ها تعطیل هستند و این بازار آشفته است، هتلداران اعلام نمودند كه می خواهند نرخ ارزی از مسافران خارجی بگیرند.
اما هنوز اجرای این تصمیم به صورت قانونی در نیامده است و كارشناسان در حال بررسی آن هستند اما بعضی از هتلداران كه همیشه میهمان خارجی می گیرند همچنان اعلام می كنند كه از میهمان خارجی ارز دریافت می كنند عباس بیدگلی مشاور اجرایی جامعه هتلداران ایران به خبرنگار مهر می گوید كه این اقدام آنها بر مبنای دستورالعمل نرخ گذاری واحدهای اقامتی است كه دو سال پیش سازمان میراث فرهنگی آن را ابلاغ نمود. در این دستورالعمل آمده كه هتلداران می توانند اگر نرخ ارزی می گیرند برپایه نرخ مرجع آن را محاسبه كنند.
اما بررسی های خبرنگار مهر از آن حكایت می كند كه همه این هتلداران نرخ را برپایه نرخ مرجع حساب نمی كنند بلكه بعضی از آنها به قیمت بازار آزاد هم دلار و یا یورو را با توریست خارجی محاسبه می كنند كه در این باره هم بیدگلی می گوید در این دستورالعمل الزامی وجود ندارد بلكه گفته شده كه هتلدار می تواند برپایه نرخ مرجع، قیمت را محاسبه كند.
با این وجود اكنون بررسی عملكرد هتلداران در محاسبه قیمت با گردشگران خارجی این گونه است كه یا آنها از همان ابتدا این قانون را در هتل خود اجرا می كنند كه هر توریست خارجی ملزم به پرداخت ارز است و اگر ارزی در اختیار ندارد باید آن را به ریال تبدیل نموده و بپردازد و یا اینكه می تواند از ابتدا به نرخ ریال بپردازد مانند همان مسافر ایرانی. آن هم نرخی كه رزواسیون هتل برایش تعیین می كند كه امكان دارد برپایه نرخ مرجع باشد و یا نه.
برخی از آنها هم نرخ ریالی بیشتری را برای مسافر خارجی در نظر می گیرند. معمولا هتلهای دولتی نرخ مرجع را در نظر می گیرند. اما بعضی از آنها هم می گویند كه چون توریست خارجی توسط یك آژانس هندل می گردد آن فرد می تواند با نرخ ریالی به هتل پول بدهد در هر حال قانون داخلی هر هتل با هتل دیگر متفاوت می باشد تا شاید در آینده تكلیفی برای آن مشخص شود.

در این بررسی ها یكی از هتلهای پر ستاره در خیابان فردوسی تهران در پاسخ به این سوال كه نرخ اتاق دو تخته برای دو توریست خارجی چقدر محاسبه می گردد اعلام می كند كه شبی ۲۰۱ دلار با صبحانه. كه اگر نرخ ریالی آن را در نظر بگیریم می گردد شبی ۸۴۷ هزار تومان. این نرخ برای رزرو اتاق دو تخته توسط ایرانیان ۶۵۱ هزار تومان است.
هتلی در غرب تهران هم اعلام می كند كه اتاق دو تخته برای توریست ایرانی ۶۹۰ هزار تومان و همان اتاق برای توریست خارجی ۳۵۱ دلار و یا ۳۰۳ یورو نرخ دارد. در اینجا اختلاف قیمت بین نرخ ارزی و ریالی بسیار زیاد است.
هتل ۵ ستاره دیگری در تهران كه بیشتر میهمانان خارجی دعوت شده از جانب دولت دارد هم اعلام می كند كه به دلار از مسافر وجهی دریافت نمی كند ولی اتاق دو تخته اش شبی ۶۸۴ هزار تومان است.
هتلی بزرگ در شیراز هم اعلام می كند كه برای دو میهمان خارجی در اتاق دو تخته ۱۵۳ دلار و برای میهمان ایرانی ۶۶۰ هزار تومان نرخ تعیین كرده است.
هتل مشهوری در اصفهان هم حتی اگر مسافر هم بخواهد نرخ ارزی از او دریافت نمی كند و اتاق دو تخته خویش را شبی ۵۸۵ هزار تومان نرخ گذاشته است.

یك گروه هتلهای پرستاره در یزد هم این طور برنامه ریزی كرده كه اتاق دو تخته یكی از هتلهایش را ۴۱۳ هزار تومان برای ایرانیان در نظر گرفته و اگر توریست خارجی به آنجا رجوع كند تا ۳۵۰ هزار تومان هم به او خواهد فروخت. همین رقم به جهت اینكه توریست خارجی بتواند ارز بدهد ۱۳۰ دلار نرخ دارد. البته این نرخ برای فصل گردشگری یزد است.
هتلی ۴ ستاره در مشهد هم اعلام می كند كه برای دو مسافر خارجی در اتاق دو تخته ۵۸ دلار در نظر گرفته كه اگر همین نرخ را بخواهد به ریال بپردازد ما آن را با نرخ دلار ۸ هزار تومانی البته تا همین لحظه محاسبه می نماییم كه می گردد ۴۶۴ هزار تومان. همین اتاق برای مسافر ایرانی ۴۳۵ هزار تومان است.
هتلی كه اخیرا توسط یكی از شركت های زیرمجموعه سازمان میراث فرهنگی در كرمانشاه آغاز به كار كرده است هم می گوید كه نرخ ارزی از مسافر دریافت نمی گردد.
هتلی در مرودشت هم برای گردشگران داخلی و خارجی اتاق دو تخته معمولی را شبی ۲۴۰ هزار تومان تعیین كرده كه برای توریست خارجی آن را با نرخ دلار دولتی حساب می كند.
بررسی وضعیت نرخ ارزی هتلها در این روزها نشان داده است كه آنها هنوز نمی دانند كه باید نرخ ریالی را به دلار تبدیل كنند و یا نرخ ارزی را به ریال. این مورد هم برای آنها دردسر دیگری است چون اگر مسافر خارجی با نرخ مرجع، قیمت ریالی را به دلار تبدیل كند مسلما دلار كمتری را می پردازد و در این صورت هم هتلدار می بیند كه با نرخ دلاری ارزش اتاقش در مقایسه با اتاق و ستاره هتلهای كشورهای دیگر افت شدیدی پیدا كرده است. بنابراین است كه هتلداران قصد دارند تا با كمك كارشناسان روی این مورد بیشتر بررسی نموده و با كمك سازمان متولی تدبیری برای آن بیاندیشند.

1397/05/20
14:57:49
5.0 / 5
4442
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳